صفحه اصلی
جستجو پیشرفته
لطفا منتظر بمانید...
سازمانها و نهادها
گروه های خبری
تولید، اکران و پخش
آرشیو اخبار

وزارت خارجه روسیه: احترام به تمامیت ارضی در توافقنامه جامع ایران و روسیه قید می‌شود

وزارت خارجه روسیه در گزارشی از تماس تلفنی روز دوشنبه وزیران امورخارجه روسیه و ایران نوشت: تعهد متقابل طرفین به اصول اساسی روابط دو کشور از جمله احترام بی‌قید و شرط به حاکمیت، تمامیت ارضی و سایر اصول منشور سازمان ملل متحد در توافقنامه جامع دو کشور قید می‌شود.

این وزارتخانه گزارش داد: سرگئی لاوروف و حسین امیرعبداللهیان وزیران امور خارجه فدراسیون روسیه و جمهوری اسلامی ایران روز دوشنبه 15 ژانویه (25 دی‌ماه 1402) با یکدیگر گفت و گوی تلفنی داشتند.
در این گزارش آمده است:‌ وزیران امور خارجه روسیه و ایران در مورد پیشرفت آماده سازی توافقنامه جدید بین دولتی و تعدادی از مسائل عملیاتی همکاری دوجانبه در حوزه‌های تجارت، اقتصادی، حمل و نقل، لجستیک و سایر زمینه ها گفتگو کردند.
بنا بر این گزارش، در این تماس تلفنی،‌توجه ویژه‌ای به شدت گرفتن تنش‌ها در خاورمیانه صورت گرفت.
بر این اساس،‌ لاوروف و امیرعبداللهیان، حملات گسترده گروهی از کشورها به رهبری آمریکا و انگلیس به خاک یمن را به شدت محکوم کردند.
وزیران امور خارجه ایران و روسیه همچنین خواستار آتش‌بس فوری در نوار غزه و تضمین دسترسی بشردوستانه بدون مانع به این منطقه برای ارائه کمک‌های فوری به غیرنظامیان آسیب‌دیده شدند.
درادامه این گزارش آمده است:‌ وزیران امور خارجه روسیه و ایران در خصوص توسعه بیشتر تماس‌ها و هماهنگی‌ها در همه سطوح با تاکید بر تعهد متقابل و مستمر به اصول اساسی روابط روسیه و ایران از جمله احترام بی‌قید و شرط به حاکمیت، تمامیت ارضی و سایر اصول منشور سازمان ملل در توافقنامه «بزرگ» بین دولتی که برای امضای بین فدراسیون روسیه و جمهوری اسلامی ایران آماده می شود، تأکید کردند.
پیش‌تر، سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه اردیبهشت‌ماه 1402 با اشاره به فرایند تهیه و بررسی نسخه جدید توافقنامه جامع دو کشور به خبرنگار ایرنا گفته بود: این توافقنامه پس از نهایی شدن به تأیید مجالس دو کشور می رسد و از این رو، برخلاف برخی هیاهوها، موضوع پنهانی در آن نیست.
کاظم جلالی افزود: موافقتنامه کنونی همکاری بلندمدت بین ایران و روسیه در سال 1380 در مجلس شورای اسلامی تصویب شد که این توافقنامه 20 ساله بود ولی سازوکار تمدید در آن وجود داشت.
وی ادامه داد: در این سازوکار آمده است که اگر کشورها یک سال قبل از پایان توافقنامه، ملاحظه ای در خصوص آن نداشتند، توافقنامه به صورت خودکار به مدت پنج سال تمدید می شود؛ بدین ترتیب، تفاهم نامه کنونی به صورت خودکار تا سال 1405 تمدید شده است.
سفیر ایران در مسکو تصریح کرد: با این وجود، طرفین بر این اعتقاد هستند که با توجه به تحولات عرصه بین المللی، آنچه که در توافقنامه قبلی آمده است، در سطح مناسبات کنونی و بروز نیست؛ از این رو، در سطح عالی رهبران دو کشور توافق شد که این توافقنامه را بروز کنیم.
جلالی گفت: در صورت توافق، توافقنامه به امضای وزرای امور خارجه دو کشور می رسد و در مرحله نهایی برای بررسی و تصویب به مجالس دو کشور می رود.
وی اظهار داشت: توافقنامه جدید ایران و روسیه، توافقنامه جامعی در حوزه های مختلف همکاری ها از جمله در حوزه های سیاسی، منطقه ای، بین المللی، اقتصادی،‌امنیتی، اطلاعاتی، سایبری، دفاعی و دیگر حوزه ها است.
سفیر ایران در مسکو آذرماه 1402 نیز در پاسخ به پرسش خبرگزاری تاس درباره زمان انعقاد توافقنامه جامع همکاری میان ایران و روسیه گفت: «به امید خدا ما تلاش می‌کنیم این توافقنامه در نیمه نخست سال 2024 میلادی به امضای دو کشور برسد».
جلالی با اشاره به دو سال کار بر روی تدوین این توافقنامه افزوده بود: متن این معاهده در مرحله آخر آماده‌سازی است تا پس از آن به امضا برسد.
پیشتر ابراهیم رضایی رئیس طرف ایرانی گروه دوستی پارلمانی جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه نیز در سفر خود به مسکو گفت: معاهده جامع همکاری‌های بلندمدت تهران-مسکو در مرحله پایانی است و امیدواریم پس از امضای این معاهده، شاهد جهش در روابط دو کشور باشیم.

 

منبع: ایرنا

شناسنامه


کدخبر: ۲۷۱۵۶۲
تاریخ: ۱۴۰۲/۱۰/۲۵     ساعت: ۱۸ : ۳۶
امتیاز به این خبر:
  • 0
سرویس: سیاسی       زیرسرویس: سیاسی
انتشار:
ÇÑÓÇá äÙÑÇÊ


äÇã :*
Çíãíá :
äÙÑ :*
ÇÑÓÇá
äÙÑÇÊ


استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.
  • ۱۴۰۳ چهارشنبه ۳۰ خرداد
  • ١٢ ذو الحجه ١٤٤٥
  • Jun 19 2024