صفحه اصلی
جستجو پیشرفته
لطفا منتظر بمانید...
سازمانها و نهادها
گروه های خبری
تولید، اکران و پخش
آرشیو اخبار

آلمان سومین اقتصاد بزرگ جهان می‌شود

طبق پیش‌بینی جدید صندوق بین‌المللی پول (IMF)، تولید ناخالص داخلی اسمی آلمان در سال ۲۰۲۳ از ژاپن پیشی خواهد گرفت و این قدرت اروپایی را به جایگاه سومین اقتصاد بزرگ جهان ارتقا می‌دهد.

تولید ناخالص داخلی اسمی، ارزش کل بازار کالاها و خدمات تولید شده در یک کشور را با استفاده از قیمت‌های فعلی و بدون به حساب آوردن تورم، توصیف می‌کند.

اگرچه ژاپن دوره طولانی رشد اندک را تجربه کرده است، اما به مدت بیش از یک دهه، در جایگاه سومین اقتصاد بزرگ جهان جایگاه قرار داشت. ژاپن پیش از این دومین اقتصاد بزرگ جهان پس از آمریکا بود اما این جایگاه را در سال 2010 به چین واگذار کرد.

با وجود موقعیت جغرافیایی متفاوت، ژاپن و آلمان در سال‌های اخیر، روابط سیاسی را تعمیق بخشیده و با چالش‌های مشابهی روبرو هستند که شامل وابستگی شدید کسب و کارها به دستگاه‌های فکس است که اغلب به عنوان نمادی از بوروکراسی‌های غیرقابل تزلزل، مورد استفاده قرار می‌گیرند زیرا هر دو بازار با یک نبرد دشوار برای دیجیتالی شدن مواجه هستند. این دو کشور اشتراکات زیادی از نظر بخش تولیدی قوی و پس انداز بالا دارند، اما آلمان فاقد مشکلات ارزی منحصر ژاپن است.

افزایش اختلاف میان نرخ بهره در ژاپن با بازارهای دیگر، باعث کاهش شدید ارزش ین و  کاهش قدرت هزینه خارجی شده است. مقامات دولتی ژاپن بر اهمیت ثبات ارز تاکید کرده و اظهارنظرهای محتاطانه‌ای در رابطه با پرسش‌ها پیرامون مداخله ارزی و اجتناب از وارد شدن شوک به بازارها داشته‌اند.

در گزارش اکتبر صندوق بین‌المللی پول، نرخ رشد دو درصدی برای ژاپن در سال 2023 پیش بینی شده که تحت تاثیر رونق گردشگری داخلی و بهبود صادرات خودرو بوده است. اما رتبه اقتصاد ژاپن ممکن است در سال‌های آینده، نزول بیشتری پیدا کند و این کشور در فاصله سال 2026 تا 2028، به رتبه پنجمین اقتصاد بزرگ جهان سقوط کند.

بر اساس گزارش ژاپن تایمز، به نظر می‌رسد تولید ناخالص داخلی هند در سال 2023، از ژاپن پیشی گرفته و این کشور را تا سال 2027 به سومین اقتصاد بزرگ جهان تبدیل کند. تحلیلگران از جمله تحلیلگران شرکت‌های اس اند پی و مورگان استنلی، پیش از این پیش بینی کردند که هند، احتمالا از ژاپن و آلمان سبقت خواهد گرفت و تا سال 2030، به سومین اقتصاد بزرگ جهان تبدیل می‌شود.

 

منبع: ایسنا

شناسنامه


کدخبر: ۲۷۰۴۴۴
تاریخ: ۱۴۰۲/۸/۳     ساعت: ۱۰ : ۲۱
امتیاز به این خبر:
  • 0
سرویس: اقتصادی       زیرسرویس: اقتصادی
انتشار:
ÇÑÓÇá äÙÑÇÊ


äÇã :*
Çíãíá :
äÙÑ :*
ÇÑÓÇá
äÙÑÇÊ


استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.
  • ۱۴۰۲ چهارشنبه ۱۵ آذر
  • ٢٣ جمادي الاولي ١٤٤٥
  • Dec 06 2023